DOLAR 32,2382 0.17%
EURO 34,8710 0.06%
ALTIN 2.422,320,53
BIST %
BITCOIN 2158774-3,65%
İstanbul
18°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ahmet Davutoğlu, seçim sonuçlarıyla ilgili sessizliğini bozdu: 6’lı Masa asla başarısız olmadı
  • Sözcü Ana Haber
  • Gündem
  • Ahmet Davutoğlu, seçim sonuçlarıyla ilgili sessizliğini bozdu: 6’lı Masa asla başarısız olmadı

Ahmet Davutoğlu, seçim sonuçlarıyla ilgili sessizliğini bozdu: 6’lı Masa asla başarısız olmadı

ABONE OL
30 Mayıs 2023 10:30
Ahmet Davutoğlu, seçim sonuçlarıyla ilgili sessizliğini bozdu: 6’lı Masa asla başarısız olmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı seçimleri geride kaldı. İkinci turda sonuçlanan seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı kazandı.

“YENİ BİR UFKA YELKEN AÇMA UMUDUNU SÜRDÜREBİLİRİZ”

Sonuçların belli olmasının ardından Millet İttifakı paydaşlarından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu değerlendirmelerde bulundu. “Toplumsal sulh projesi” olarak adlandırdığı 6’lı Masa’nın asla başarısız olmadığını belirten Davutoğlu şunları söyledi: “Her şeyden önce dünyada örneği az görülen bir katılım oranı ile sandığa giden halkımızın demokratik olgunluğu geleceğimizin en aka teminatıdır. Bu siyasi katılım bilinci oldukça her krize çözüm bulabilir, her çürümüş siyasete alternatif üretebilir, her karanlık tünelden yeni bir ufka yelken açma umudunu sürdürebiliriz. Bu şuur dolayısıyla sandığa giden her bir vatandaşımıza, sandık başında demokrasinin namusu olan oylara sahip çıkmak için gayret gösteren her bir görevlimize ve müşahidimize teşekkür ediyorum.

“MİLLETİMİZİN İRADESİ BAŞIMIZIN TACIDIR”

Milletimizin tecelli eden iradesi başımızın tacıdır. Seçim sonuçlarına göre yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Son radde eşitsiz şartlarda demokrasi mücadelesi veren sayın Kılıçdaroğlu’na ve beraber mücadele ettiğimiz Millet ittifakı liderlerine ve belediye başkanlarına teşekkürü bir borç biliyorum.

“YALAN PROPAGANDA UMUDA DAYALI KAMPANYAYA GALEBE ÇALDI”

Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu son radde yaygın bir yoksullaşmaya yol açan ekonomik kriz, 11 şehrimizi ve insan dokusunu tahrip etmiş depremin getirdiği sorunlar, kurumsal çözülme, ekonomi-politik sistemin her bir yanına nüfuz etmiş yolsuzluklar, adalet sistemine güvensizlik vb. derin buhran unsurları tüm can yakıcılığıyla gündemimizde. Bütün bu sorunların müsebbibi olan iktidar elindeki devlet imkanları ve tekeline aldığı propaganda araçları ile kampanya süresince bu sorunların değil, milli ve dini sembollerin kullanıldığı terör ve din özgürlüğü bağlamında bir tehdit algısının gündemi işgal etmesini başardı. Kabul etmek durumundayız ki, en azından bu aşamada sembol istismarına dayalı siyaset alternatif siyaset önermelerine dayalı akli siyasete, kutuplaştırma dili nezaket diline, montaja dayalı yalan propaganda umuda dayalı kampanyaya galebe çaldı.

“BÜTÜN SORUNLAR HEPİMİZİN GÜNDEMİNDE”

Ancak şimdi seçim bitti ve tüm bu can müşteri sorunlar başta iktidar olmak üzere hepimizin gündeminde. Şahıs ve küme çıkarını değil, ülke çıkarını siyasetin merkezine meydan Gelecek Partisi olarak bundan sonra bu sorunların çözümü yönündeki çabalarımızı yapıcı muhalefet anlayışı zemininde sürdürecek, otoriter yolsuzluk düzeninin devamı yönündeki her uygulamaya karşı da kararlılıkla direneceğiz.

“ERDOĞAN’I ÖN YARGI OLMAKSIZIN DİNLEDİM”

Dün gece Sayın Erdoğan’ın Kısıklı ve Beştepe konuşmalarını hiçbir ön yargı olmaksızın sadece biricik bir saikle dinledim: Sayın Erdoğan acaba son dönemine başlarken artık seçim hedefine ulaşmış olmanın özgüveni içinde yeni bir sayfa açarak hep beraber ülke sorunlarını çözmeye yönelme olgunluğu gösterecek mi, yoksa alışageldiği siyasi nezaketten yoksun hakaret ve kutuplaştırma yöntemi ile mevcut olan sorunları ve yolsuzlukları hamaset şalı ile örtecek bir lisan mi kullanacaktı?

“KILIÇDAROĞLU’NU KİTLELERE YUHALATTI”

Maalesef, arzu etmediğim fakat beklediğim oldu ve beni şaşırtmadı. Karşımızda iki Erdoğan vardı. Prompter’a sadık kaldığında metin yazarlarının ifadeleriyle “bu seçimin kaybedeni olmayacak, 85 milyon kazanacak” diyerek kucaklayıcı mesajlar verirken, prompterdan koparak irticalen konuştuğunda bilinçaltını ortaya dökerek gene hakaret ve itham diline döndü. Bizlerin de içinde olduğu tüm bir muhalefeti LGBT’ci, terör ile işbirlikçi, hariç güçlerin aparatı ilan etti, milli iradeyle seçilmiş milletvekillerine “kiralık vekiller” diye hitap etti, rakibi Sayın Kılıçdaroğlu’nu kitlelere yuhalattı.

“CUMHURBAŞKANININ KUTUPLAŞTIRICI DİLİ EN BÜYÜK TEHDİT”

Seçilen Cumhurbaşkanının kullandığı bu kutuplaştırıcı lisan toplumsal sulh ve ülke için en aka tehdittir. Sayın Erdoğan’a bir kere daha sesleniyorum: Demokratik ülkelerde rastlanmayan yöntemlerle de olsa seçimi kazandınız ve kaybetmekten fazla korktuğunuz iktidarınızı korudunuz. Muhalefet de milli iradeye saygısını ortaya koydu. Artık biraz olgunluk gösterin ve bu dışlayıcı aşağılayıcı dili terk edin. Millet bu kutuplaşmadan yorgun düştü, daha fazla yormayın. Madem seçimi kazandınız, ülkenin sorunlarına odaklanın.

“SİZE YETERİNCE ULAŞAMADIK”

Cumhur İttifakına rey vermiş değerli vatandaşlarım, verdiğiniz oya saygım sonsuzdur. Ancak aka bir çoğunluğunuzun ülkedeki tüm bu sorunların müsebbibi olan iktidara bu desteği iç huzuru ile vermediğinizi de biliyorum. İktidardaki kuvvet yozlaşmasının ve mevcut olan yakıcı sorunların siz de farkındaydınız; ancak iktidarın oluşturduğu din ve vicdan özgürlüğü ile ilgili kazanımların korunması ve terörle mücadele kaygısına dayalı korku iklimi mevcut olan sorunları ertelemenize yol açtı. Ne yazık ki devletin resmi kanalı TRT de iç olmak üzere tüm iletişim kanallarının bize kapalı olması nedeniyle tüm samimi çabalarımıza rağmen biz de size yeterince ulaşamadık.

“AK PARTİ SEÇİMİ KORKU POLİTİKASI İLE KAZANDI”

Ancak siz de şunu görün lütfen. AK Parti bu seçimi olumlu icraatları ile değil ürettiği korku ve dürtü politikası ile kazandı. Artık seçim geçti; arzu ettiğiniz gibi bu korkuları engelleyeceğini düşündüğünüz iktidar İslam ahlakına, devlet kültürümüze ve Anadolu irfanına açıkça aykırı yolsuzluk düzeninin daha da derinleşmesi pahasına da olsa sürecek. Ortada bir vehim şeklinde üretilen muhalefet kazanırsa “diyanet işleri başkanlığı kapatılacak”, “Ayasofya yine müze yapılacak”, “başörtüsü yasaklanacak”, “savunma sanayi durdurulacak”, “LGBT’ye özgürlükler tanınacak” vb. yalanlara dayalı vehimler artık geçersiz olduğuna göre iktidardan verdiğiniz oyun hesabını sormaktan çekinmeyin. Bunu bizim için değil çocuklarınız ve torunlarınız için yapın. Bizim ne yapacağımızı merak ediyorsanız onu da söyleyeyim. Hakkımda uydurulan iftiralara inanmış kardeşlerim de iç herkesle yüzleşmeye ve halleşmeye hazırım.

“SANDALIM DAHİ YOK Kİ YAKAYIM”

Evet, gençliğimden beri savunduğum değerlerle buradayım. “Eski Başbakan”, “Gelecek Partisi Genel Başkanı”, “Ahmet Hoca”, “Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu” olarak değil “Mehmet oğlu Ahmet” olarak huzurunuzdayım. Arkamda ne iktidar, ne medya, ne sermaye gücü var; hariç odakların da iç odakların da hedefinde oldum, hala hedefindeyim. Bırakın gemiyi, sandalım dahi yok ki yakayım. Neye mi güveniyorum? Mutlak adaletine inandığım Rabbime ve nihai kertede hiçbir zaman şaşmayacağına inandığım milletimin vicdanına.

“15 TEMMUZ’DA NEREDEYSEM HALA ORADAYIM”

12 Eylül’ün misli rüzgarlarında, 28 Şubat’ın kuru ayazında, 15 Temmuz’un yakıcı gecesinde neredeysem hala oradayım. Başını omuzuma koyup ağlayan Arakanlı kardeşimle, tüm varlığıyla sadece bana değil bir umuda sarılan Doğu Türkistanlı yaşlı büyüğümle, Gazze’de bombalar altında şifa hastanesinde şehit kızının başında teselli arayan Filistinli kardeşimle kucaklaştığımda hangi hal ile hallenmişsem gene aynı hal üzereyim. 28 Şubat şartlarında dahi hiç fasıla vermediğim ilim kürsüsünde, İslam dünyasına yeni bir nesil yetiştirme amacıyla Malezya’da 85 milletten gençlere verdiğim derslerde, Mavi Marmara katliamı sonrası BM Güvenlik Konseyi’nde, terörle mücadelede Van Havaalanı’nda şehitlerimizi uğurlarken, Arakan’da bir selam ile ayağa kalkan mazlumlara hitap ederken kelamım hangi nefesten çıkmışsa gene aynı nefese sahibim.

“BENİ DEĞİL BİZİ ÖNCELEMİŞTİK”

Ne insani kimlik, tarih ve zaman bilinciyle donandığım değerlerden taviz verdim, ne ufak çıkarlar için kuvvet yozlaşmasının girdabına kapıldım. İnsanım, hata yaptım belki fakat hatamı inancımla ve vatanperverlik hamaseti ile örtmeye çalışmadım. Başbakanken devleti kurumsal çürümeden, ülkeyi terör örgütlerinden, AK Parti’yi yolsuzluklardan temizlemek için nasıl gayret sarf ettiğime Rabbim de sizler de şahitsiniz. Meselemin bir şahsi ikbal meselesi olmadığını gösterebilmek için herkesin peşinde koştuğu başbakanlık makamı iç tüm makamları ülkem ve parti ziyan görmesin diye terk ettim. Ülke yasaklar, yolsuzluklar ve yoksulluktan oluşan şeytan üçgeninin girdabına girdiğinde ise güçlü bir alternatif oluşturmak için nasıl gayret ettiğime de bu süreçlerin içinde olanlar şahittir. Bütün bu çabalarım karşılıksız kaldığında her türlü çileyi göze meydan dava arkadaşlarımla yola çıktığımda bunu beyhude gayret olarak görenler olmuştu. Halbuki biz gücü değil ahlakı, zaferi değil seferi, çıkarı değil çileyi, beni değil bizi öncelemiştik.

“DİMDİK AYAKTAYIZ”

Bütün benliğimle, çıkarlarıyla değil ilkeleriyle siyaset yapan, “olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan” Gelecek Partisinin fedakar ve samimi kadrolarıyla bugün de buradayız. Dürtüleriyle değil yüreğiyle yaşayan insanlara has bir vakarla dimdik ayaktayız. Sizin oylarınızın hukukunu da aramak üzere siyaset yapmaya devam edeceğiz. Sizden biricik talebimiz kısa dönemli kuvvet politikasının sürmesi adına kulaklarınızı bize, gözlerinizi gerçeklere kapatmayın. Her Müslümanın bildiği hadis mucibince “haksızlık karşısında susan lal şeytan olmayalım ve gerektiğinde Hz. Ömer’den hesap soran sahibinin ahlakı ile ahlaklanalım. Kendimize örnek olarak her cin yolsuzluğa meşruiyet kılıfı bulan din adamlarını değil, haksızlık söz konusu olduğunda kimliğe değil fiile bakan ve hem Emevi hem Abbasi hapishanelerinde çile çeken ve bir rivayete göre son nefesini adalet arayışı için zindanda veren İmam-ı Azam Ebu Hanifeyi örnek alalım. Onu sadece ibadet ederken değil toplumsal ahlak için de kılavuz edinelim.

“ASLA ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN”

Millet İttifakı’na destek vermiş olan değerli vatandaşlarıma da sesleniyorum. Asla ümitsizliğe de olası tahriklere de kapılmayınız. Seçim neticeleri bir iktidar değişimine yol açmamışsa da toplumun yarısı statükoya karşı değişim talebini aleni bir şekilde ortaya koymuştur. Sayın Erdoğan’ın dün geceki üslubu sizi yanıltmasın. Cumhur İttifakına destek verenlerin iktidarın uygulamalarını ve otoriter yolsuzluk düzenine dayalı statükoyu benimsediği düşüncesine kapılmayınız. Onların bu tercihi, oluşturulan korku ikliminin eseridir. Onlarla köprüleri atmayalım, yeni köprüler kuralım. Kutuplaşma tuzağını biz bozalım.

“DOSTLUK KÖPRÜLERİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Altılı Masa ve sonucunda oluşan Millet İttifakının siyasi tarihimiz içindeki önemine ilk günkü gibi inanıyorum. Biz sadece altı önder olarak bir araya gelmedik; birbirini tanıma şansı olmayan kitleleri de ortak bir demokratik toplum hedefinde buluşturduk. Yine söylüyorum: bu gayret 200 yıllık modernleşme, 150 yıllık Meclis, 100 yıllık Cumhuriyet, 75 yıllık demokrasi tarihimizin tüm ana damarlarını bir araya getiren bir toplumsal sulh projesidir. Bu toplumsal sulh projesine destek veren tüm liderlere ve zorlu seçim mücadelesinde omuz omuza mücadele veren parti teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Bu süreçte yeni dostluk köprüleri kuruldu, yeni bir iklim oluştu. Ülkemizin bu dostluk köprülerine ve bu toplumsal sulh iklimine ihtiyacı var.

“TOPLUMSAL BARIŞ PROJESİ ASLA BAŞARISIZ OLMADI”

Özetle, bu toplumsal sulh projesi asla başarısız olmamıştır. Bu misyon yeni şartlara uyum sağlayacak şekilde yeniden değerlendirilmeli, bu çabalarla oluşan toplumsal zemin ise mutlaka korunmalıdır. Ülkenin muhafazakar, milliyetçi ve laik akımların gittikçe radikalleşen otoriter formlarına karşı özgürlükçü muhafazakarlığın, özgürlükçü milliyetçiliğin ve özgürlükçü laikliğin ortak bir zeminde ve gelecek vizyonunda buluşması son radde değerlidir. Bu misyonun gerektirdiği şekilde Erdoğan liderliğinde oluşan Cumhur ittifakı ve seçim yaklaşırken aralarına katılan yeni bileşenleri de iç olmak üzere sergilenen otoriter yaklaşımların daima karşısında olacağız.

“EN BÜYÜK TEHLİKE İKİYE YARILMIŞ TOPLUM GÖRÜNTÜSÜNÜN KALICI HALE GELMESİ”

Bir tüm olarak toplumumuzun tüm kesimlerine de seslenmek istiyorum. Önümüzde bizi bekleyen en aka tehlike dün seçim neticesinin ortaya çıkardığı ortadan ikiye yarılmış toplum görüntüsünün kemikleşerek kalıcı hale gelmesi ve bu parçalanmanın yetmişli ve doksanlı yıllarda olduğu gibi otoriter dikta heveslilerince istismar edilmesidir. Sayın Erdoğan’ın dünkü konuşması bu kaygıyı azaltmadığı gibi artırmıştır. Aslında birbirine karşı imiş gibi görünen veya iktidar tarafından böyle gösterilen bu yüzde ellilik topluluklar aynı ülkü ve özlemin peşindedirler: müstakil ve güçlü bir ülke, özgür ve demokratik bir toplum, insan onuruna yakışır bir ömür standardı.

“ŞİARIMIZ KUCAKLAŞMA OLMALI”

Demokrasi tarihimizde hiçbir siyasiye nasip ham bir tecrübemi paylaşarak bu kanaatimi pekiştirmek istiyorum. 2015 yılındaki iki seçimde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak aka çoğunluğu muhtemelen bu seçimlerde Cumhur İttifakına rey vermiş AK Partililere hitap ettiğim İstanbul (Maltepe), İzmir (Konak), Samsun (Cumhuriyet) ve Bursa (Gökdere) meydanlarında bu kere Gelecek Partisi Genel Başkanı olarak AK Partiye muhalif Millet İttifakı seçmenlerine hitap ettim. Benim için hem son radde romantik hem de sınama niteliği taşıyan tecrübelerdi. İki farklı kutbu temsil ettiği düşünülen iki kitle ile de coşku yüklü romantik iletişim bağı kurduğumda şunu fark ettim: Yüreğinizle konuştuğunuzda milletimizin farklı kesimlerinin duygularını buluşturabilirsiniz. Kitleler farklı idi fakat ben hemen derhal aynı milli duyguları ve aynı demokratik vurguları öne çıkarmıştım ve aynı coşkuyla karşılanmıştım. Bugün de kendime ve partime biçtiğim en önemli misyon iktidar sahiplerinin otoriter yolsuzluk düzenini korumak için kutuplaştırma taktiği ile birbirine hasım hatta hasım kılmaya çalıştığı bu kitleleri ortak bir gelecek vizyonunda buluşturmaktır. Bu zor şartlarda şiarımız kutuplaşma değil kucaklaşma olmalıdır.

“MİLLETİMİZİN GÜR SESİ OLDUNUZ”

Son olarak tüm bu zorlu süreçlerde kendilerine hiçbir menfaat ve makam vadetmememe rağmen beni hiç yalnız bırakmayan vefakar Gelecek Partisi kadrolarına seslenmek istiyorum. Sizler yeni parti kurma ortamı açısından herkesin korku ikliminde sustuğu Cumhuriyet tarihinin en zor dönemlerinden birinde samimiyetle ve cesaretle çağrımıza kulak verdiniz, mahallelerinizdeki konfor alanlarından çıktınız ve ayağa kalktınız. Fiili saldırılara, hukuki davalara, baskılara, dışlamalara direnerek sadece bir parti kurmadınız, ülkenin siyasi iklimini değiştirdiniz. Ekonomik zorluklara rağmen kimseye boyun eğmeden özgürlükçü demokrasi mücadelesinde milletimizin gür sesi oldunuz. Millet İttifakı içinde kaynaştırıcı bir misyon, seçim sathı mahallinde enerjik bir kuvvet kaynağı oldunuz. Teşkilatlarımız olarak adayımızın olmadığı illerde dahi aka bir gayretle gece gündüz çalıştınız.

“YENİ BİR BAŞLANGIÇ GÜNÜ”

Bugün yeni bir başlangıç günüdür. Her zamankinden daha aka bir azim ve kararlılıkla çınar yaprağının beş kolunu oluşturan adalet, demokrasi, refah, eşitlik ve siyasi ahlak mücadelemize devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde her düzeyde yapacağımız istişarelerle başta yerel seçimler olmak üzere yeni siyasi konjonktürdeki yol haritamızı belirleyeceğiz. TBMM’ndeki on acar yürek arkadaşımızla insanlarımızın hakkını ve hukukunu koruyacak, daha aka birlikteliklerin önünü açacağız. Bu vesile ile Aziz İstanbul’umuzun Fethi’nin 570. yılı kutlar, devir kapatıp, devir açarak Hz. Muhammed’in övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve fetih şehitlerimizi rahmetle anarım. Allaha emanet olunuz.”

Sizce Kemal Kılıçdaroğlu istifa etmeli mi?

— Haberler.com (@Haberler) May 28, 2023

Haberler.com / Turan Yiğittekin – Politika

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu Politika Güncel Haberler

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

antalya escorthukuk forumDijital Pazarlama Ajansıgaziantep escort bayangaziantep escortkişisel bloghaberevden eve nakliyat fiyatlarıdeneme bonusu veren siteler 2023escort bayanwebmaster forum
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş